PRAKTYKI W IRLANDII – FINAŁ

praktyki_finalPo zakończeniu czwartego tygodnia praktyk w Irlandii, podstawowym uczuciem u prawie wszystkich uczestników był żal, że trzeba już wracać do Polski. Na szczęście dla wielu, powrót nie oznacza końca przygody z Irlandią lecz w zasadzie dopiero jej początek. Oznacza to, że większość praktykantów otrzymała propozycje podjęcia stałej pracy po ukończeniu szkoły jak np. mechanicy samochodowi, mechatronicy, elektrycy oraz mechanicy obróbki skrawaniem czy też podjęcia współpracy przy administrowaniu i tworzeniu witryn internetowych.
Zgodnie z zapowiedzią sprzed dwóch tygodni przedstawię pokrótce czym zajmowali się pozostali uczestnicy.
Elektrycy: Tomek Słysz oraz Bartek Wójcik zostali przydzieleni do pomocy w jednoosobowych firmach świadczących usługi instalacyjne. Wyzwanie było o tyle duże, że musieli samotnie sobie radzić w towarzystwie doskonałych fachowców, mówiących jednak z tak silnym lokalnym akcentem, że ich zrozumienie było nie lada wyzwaniem.
Z pomocą przychodził wówczas opiekun grupy z ramienia naszego partnera Your International Training, pan Eamonn O’Brian, który telefonicznie rozwiązywał wszelkie nieporozumienia. W każdy razie, w ostatnim tygodniu chłopcy radzili już sobie na tyle dobrze, że otrzymali od swoich pracodawców doskonałe referencje oraz ofertę zatrudnienia.
Pozostali mechatronicy pracowali w Safe Heaven Marine – firmie zajmującej się budową luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi. Jej właścicielem jest Frank Kowalski, który jakkolwiek nie mówi po polsku, to ceni polskich pracowników. Pod jego czujnym okiem Michał Kuliga i Maciej Tkacz, mogli zapoznać się z niuansami wszelkich pokładowych instalacji elektronicznych. W tym wypadku również namacalnym rezultatem praktyk były oferty pracy i znakomite referencje.
Co do informatyków, to ich głównym zadaniem było tworzenie i administrowanie stron internetowych dla lokalnych przedsiębiorców. Po początkowym przeprowadzeniu analizy potrzeb i oczekiwań oraz otrzymaniu materiałów od pracodawców, zabrali się raźno do pracy. Rezultaty można zobaczyć m. in. pod następującymi linkami:
http://www.theoldimperialhotel.com/ – autor: Marcin Sztorc
http://www.crazyglazing.com/ – autor: Kuba Tymiński
http://fantasticflavours.ie/ – autorzy: Kuba Szatkowski, Brajan Niemiec – Kukułka
http://www.youghalchamber.ie/ – autorzy: Dominika Dyczko i Sara Milles
Należy podkreślić, że wszyscy pracodawcy byli zaskoczeni wysokim profesjonalizmem naszych uczniów, podkreślając że jakość ich prac dalece przewyższa to co można uzyskać u wielu wyspecjalizowanych firm irlandzkich. Dlatego również nie dziwi fakt, że do kilku naszych informatyków zgłosili się już kolejni zainteresowani współpracą przedsiębiorcy .
Jednakże nic nie przebije przygody, którą mieli Dawid Patla i Piotr Wołoszyn zatrudnieni w Community Radio Youghal. Nie tylko zajmowali się administrowaniem strony internetowej radia, ale i też nagrali swoją audycję oraz współprowadzili na żywo popołudniowy program. Ciekawi mogą odsłuchać kolegów i sprawdzić czy rzeczywiście Piotr dysponuje radiowym głosem pod następującym linkiem: http://www.cry104fm.com/?page_id=1213 i wybrać program „Youghal Ready for This” z 7 maja.
Na koniec, należy wspomnieć o olbrzymiej roli rodzin, u których gościli nasi uczniowie. Anne, Rossie, Emma, Bill, Martine, Eamonn i inni stworzyli prawdziwie rodzinną atmosferę, gdzie nasi praktykanci nie byli tylko klientami ale stali się prawdziwymi członkami rodzin. Uczestniczyli w komuniach, urodzinach, poprawinach, wspólnie kibicowali lokalnym drużynom hurlingu czy futbolu galijskiego. Na pewno będą długo o tym pamiętać jak i też długo będą zapamiętani jako kulturalni i profesjonalni lecz zarazem lubiący żarty i zabawę przybysze z dalekiej Polski.
Teraz kolej na następną grupę. Wyjazd już w październiku. A potem następni, aż ostatni zgasi światło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *